Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij X
Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2012 » Czerwiec » Sukces reprezentacji Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu
Wyszukiwarka

Losowe zdjęcie

Kort z prawdziwego zdarzenia już otwarty

Ankieta

Czy gmina powinna zbudować zatoki przystankowe przy przychodni na Skalskiej, kosztem miejsc parkingowych?
TAK, przystanki są niezbędne dla osób starszych i mniej sprawnych
 
209
NIE, przystanki nie będą należycie wykorzystane
 
182
Ankieta została zamknięta.

Znajdź nas

Śledź nasz profil na portalach społecznościowych

YouTube

Pogoda

Aktualności

Poleć znajomemu
Twoja wiadomość (kliknij tutaj):

Sukces reprezentacji Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu

2012-06-05 11:41:00

W lutym 2012 roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Zespół Obsługi Programu Life + zaprosiły szkoły gimnazjalne do konkursu: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”. Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat znaczenia lasów, pożarów oraz leśnej różnorodności biologicznej wśród młodzieży gimnazjalnej poprzez realizację zadania konkursowego metodą projektu edukacyjnego. Drużyna z G3 wygrała w swoim regionie.

 

Konkurs zaadresowany był do uczniów gimnazjów z terenów wiejskich oraz wiejsko-miejskich z następujących województw: mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz łódzkiego.

Zadaniem 5–osobowych zespołów uczestników było przygotowanie projektu edukacyjnego, rozwijającego jeden z tematów konkursowych:

1) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a różnorodność biologiczna.”

2) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie zagrożeniem dla człowieka.”

3) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a gospodarka leśna.”

4) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie - sposoby reagowania.”

5) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”.

 

Na konkurs nadesłano 219 prac. Komisja Konkursowa zakwalifikowała do dalszej oceny 185. Każda praca składała się z prezentacji multimedialnej, fotoalbumu oraz krótkiego filmu, który został dodatkowo umieszczony w serwisie YouTube.

Posiedzenia Komisji odbywały się w dniach 11 i 15 maja 2012 roku w Warszawie. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. W regionie podkarpacko – małopolskim I miejsce zdobył zespół uczestników z Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu w składzie:
- Marika Skalska (kl. 2c),
- Weronika Trzaska (kl. 2b),
- Sebastian Kozieł (kl. 2b),
- Katarzyna Haberka (kl. 2c),
- Katarzyna Bugaj (kl. 2c).

Opiekunem zespołu była p. Sylwia Wójcik – nauczyciel plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 3.

Uczniowie zostaną nagrodzeni 2– tygodniowym pobytem na wakacyjnej Zielonej Szkole, natomiast placówka za zdobycie I miejsca otrzyma sprzęt komputerowy w postaci tablicy interaktywnej, wizualizera, komputera przenośnego oraz projektora multimedialnego o łącznej wartości ok. 22 tys. złotych. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w Krakowie 13 czerwca 2012 r.

 

Nasz zespół realizował temat projektowo – konkursowy: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”, który rozumieliśmy jako działania profilaktyczne, zapobieganie pożarom i temu założeniu podporządkowaliśmy nasze działania

Terenem działań uczyniliśmy własną szkołę – Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu, gdyż spora część naszych uczniów pochodzi z okolicznych wsi: Chełmu, Poręby Górnej, Zasępca, Suchej, Łobzowa, Poręby Dzierżnej, Jeżówki, Bożej Woli, Chliny, Piasków. Założyliśmy, że przez uczniów dotrzemy do ich rodziców i wiejskiej społeczności lokalnej.

Na początek poddaliśmy 60 uczniów ankietowaniu na realizowany przez nas temat. Wyniki ankiet posłużyły nam jako punkt wyjścia do dalszych działań - mogliśmy
je zaplanować. Dostrzegliśmy jakie są braki w wiedzy uczniów. Najsłabszy wynik ankiety,
to odpowiedzi na pytania: jakie zagrożenia wynikają z wypalania łąk i czy wypalanie łąk
jest dozwolone. Zdaliśmy sobie sprawę, że wśród mieszkańców wsi proceder wypalania traw jest powszechny i co najgorsze - uważany za słuszny. Postanowiliśmy zmienić ten fałszywy, szkodliwy i niebezpieczny pogląd.

W ramach „Szkolnych Dni Świadomości. Pożary w lasach” (02 – 04.04.2012) zaprosiliśmy do szkoły dowódcę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Straży Pożarnej w Wolbromiu, p. Ireneusza Wolnego.

W szkoleniu uczestniczyło ok. 100 uczniów i kilku nauczycieli. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się m. in. jakie jest znaczenie ekosystemów leśnych dla ludzi, co to jest pożar, jakie są przyczyny jego powstawania, jak zapobiegać, jak reagować w przypadku zauważenia pożaru, w jaki sposób dokonać zgłoszenia, jak gasić pożar. Szczególnie wiele miejsca poświęcono na wyjaśnienie zagadnień związanych z wypalaniem traw i bezpiecznym zachowaniem w lasach oraz w ich okolicy. Wielu uczniów zainteresowanych było także tym, jak można zostać strażakiem. Uczniom i nauczycielom rozdaliśmy ulotki, książeczki, płyty z filmami: „Groźny czerwony kur”, „Bezpieczniej cieszmy się lasem”, wspierające naszą akcję.

Po odbytym szkoleniu ponownie sprawdziliśmy wiedzę uczniów. Przygotowaliśmy kolejną ankietę - uzupełnioną o zagadnienia, które były przedmiotem szkolenia. Odnotowaliśmy dużo lepsze wyniki ankiet po odbytym szkoleniu niż przed jego przeprowadzeniem.

Kolejnym punktem działań było zorganizowanie konkursu:
- plastycznego - na logo naszej szkolnej akcji,
- fotograficznego pt.: „Oblicza naszych lasów”,
- literackiego - na hasło szkolnej kampanii.
 

Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny, wpłynęło 65 prac projektowych. Bardzo wiele z nich zasługiwało na wyróżnienie, wybór więc był bardzo trudny. Ostatecznie przyznano 2 miejsca pierwsze, 3 miejsca drugie, 2 miejsca trzecie i 6 wyróżnień. W kategorii na fotografię wpłynęły 3 prace i przyznano 1 miejsce pierwsze, 1 drugie i wyróżnienie. W konkursie na hasło kampanii wpłynęło 5 propozycji, ale żadna z nich nie znalazła uznania komisji konkursowej. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami naszej kampanii oraz drobnymi upominkami. Najlepsze prace zaprezentowanie na szkolnej wystawie.

W ramach kółka plastycznego, chcąc uczcić obchody Dnia Leśnika i Drzewiarza, przygotowaliśmy prezentację multimedialną pt: „Płoną góry, płoną lasy… – las, ogień, przyroda, pejzaż jako temat w muzyce, literaturze i sztukach wizualnych”. Przedstawiliśmy w niej dzieła artystów od prehistorii, aż po współczesność. Szczególne zainteresowanie wzbudziły malowidła w prehistorycznych jaskiniach Lascaux i Altamirze, dzieła impresjonistów i fowistów, mistrzów malarstwa holenderskiego, a także L. Wyczółkowskiego i E. Maneta. Analizowaliśmy fragmenty (opisy przyrody) w „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Balladach i romansach” A. Mickiewicza, „Fraszkach” J. Kochanowskiego. Przypomnieliśmy piosenki harcerskie i obozowe. Uświadomiliśmy sobie jak często artyści przedstawiają las i pejzaż w swoich dziełach oraz to jak ujęcie to zmieniało się na przestrzeni wieków.

Od 2 do 13 kwietnia prowadziliśmy jednoczesne działania promocyjne i uświadamiające uczniów, nauczycieli, rodziców oraz społeczeństwo, zwłaszcza okolicznych wsi o znaczeniu ekosystemów leśnych, przyczynach i skutkach pożarów w lasach, a zwłaszcza o sposobach zapobiegania tym zgubnym procesom. Umieściliśmy artykuł o realizowanym przez nas projekcie w szkolnej gazetce „Gimcio” – nr 39 oraz na stronie internetowej szkoły. Zamieściliśmy pod nim linki do filmów edukacyjnych: „Groźny czerwony kur” i „Bezpieczniej cieszmy się lasem” oraz do zrealizowanego przez nas spotu: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”. Rozdawaliśmy ulotki, książeczki i filmy, zarówno uczniom, nauczycielom, jak i pasażerom szkolnych autobusów, przechodniom, mieszkańcom pobliskich wsi. Wieszaliśmy plakaty promujące akcję w Wolbromiu i okolicznych wioskach. Podczas dnia targowego przez radiowęzeł wygłaszany był komunikat dotyczący zasad, dzięki którym zapobiegamy powstawaniu pożarów oraz o szkodliwości wypalania traw.

Niejednokrotnie prowadziliśmy interesujące dyskusje z mieszkańcami gminy, którzy odnosili się do naszych działań ze zrozumieniem i sympatią. Zauważali oni, że podobne akcje są bardzo potrzebne, gdyż choćby wypalanie traw czy wyrzucanie śmieci do lasu jest nadal plagą w naszych okolicach.

Wszystko to, co udało nam się zrealizować w ramach zadania projektowego przedstawiliśmy naszym koleżankom i kolegom w formie prezentacji multimedialnej.

Poprzez naszą akcję chcieliśmy uświadomić jak największej liczbie osób, jak ważne i potrzebne są nam lasy, że wszyscy powinniśmy o nie dbać i strzec je przed pożarami. Uważamy, że nasza misja powiodła się. Bardzo cieszymy się z naszego sukcesu i z tego, że nasz wysiłek został doceniony. Jednakże przede wszystkim mamy nadzieję, że tak, jak „kropla drąży skałę”, tak nam udało się pozostawić w ludzkiej świadomości jakiś ślad…

 

Sylwia Wójcik, Marika Skalska

DSCN0061-(Kopiowanie).JPG

Oceń nasze strony

Aktualna ocena: 5 (Ocen: 1)

Wydarzenia

Kategoria

Dodaj wydarzenie

Newsletter

Newsletter

Aby otrzymywać najnowsze aktualności, wpisz poniżej swój adres e-mail:Losowy film

DK wolbrom
Warta
LGD WFOS Kraków modernizacja szkół Basen Mapa Zagrożeń strefa Załęże Portal Samorządowy
Wolbrom.pl na Facebooku