Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookies w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij X
Strona główna » Miasto i Gmina Wolbrom » Aktualności » 2012 » Czerwiec » Sukces reprezentacji Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu
Wyszukiwarka

Losowe zdjęcie

III Memoriał im. Doktor Doroty Nowackiej

Ankieta

Czy gmina powinna zbudować zatoki przystankowe przy przychodni na Skalskiej, kosztem miejsc parkingowych?
TAK, przystanki są niezbędne dla osób starszych i mniej sprawnych
 
209
NIE, przystanki nie będą należycie wykorzystane
 
182
Ankieta została zamknięta.

Znajdź nas

Śledź nasz profil na portalach społecznościowych

YouTube

Pogoda

Aktualności

Poleć znajomemu
Twoja wiadomość (kliknij tutaj):

Sukces reprezentacji Gimnazjum Nr 3 w Wolbromiu

2012-06-05 11:41:00

W lutym 2012 roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Zespół Obsługi Programu Life + zaprosiły szkoły gimnazjalne do konkursu: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”. Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat znaczenia lasów, pożarów oraz leśnej różnorodności biologicznej wśród młodzieży gimnazjalnej poprzez realizację zadania konkursowego metodą projektu edukacyjnego. Drużyna z G3 wygrała w swoim regionie.

 

Konkurs zaadresowany był do uczniów gimnazjów z terenów wiejskich oraz wiejsko-miejskich z następujących województw: mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz łódzkiego.

Zadaniem 5–osobowych zespołów uczestników było przygotowanie projektu edukacyjnego, rozwijającego jeden z tematów konkursowych:

1) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a różnorodność biologiczna.”

2) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie zagrożeniem dla człowieka.”

3) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a gospodarka leśna.”

4) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie - sposoby reagowania.”

5) „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”.

 

Na konkurs nadesłano 219 prac. Komisja Konkursowa zakwalifikowała do dalszej oceny 185. Każda praca składała się z prezentacji multimedialnej, fotoalbumu oraz krótkiego filmu, który został dodatkowo umieszczony w serwisie YouTube.

Posiedzenia Komisji odbywały się w dniach 11 i 15 maja 2012 roku w Warszawie. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców. W regionie podkarpacko – małopolskim I miejsce zdobył zespół uczestników z Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu w składzie:
- Marika Skalska (kl. 2c),
- Weronika Trzaska (kl. 2b),
- Sebastian Kozieł (kl. 2b),
- Katarzyna Haberka (kl. 2c),
- Katarzyna Bugaj (kl. 2c).

Opiekunem zespołu była p. Sylwia Wójcik – nauczyciel plastyki, muzyki i zajęć artystycznych w Gimnazjum nr 3.

Uczniowie zostaną nagrodzeni 2– tygodniowym pobytem na wakacyjnej Zielonej Szkole, natomiast placówka za zdobycie I miejsca otrzyma sprzęt komputerowy w postaci tablicy interaktywnej, wizualizera, komputera przenośnego oraz projektora multimedialnego o łącznej wartości ok. 22 tys. złotych. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się w Krakowie 13 czerwca 2012 r.

 

Nasz zespół realizował temat projektowo – konkursowy: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”, który rozumieliśmy jako działania profilaktyczne, zapobieganie pożarom i temu założeniu podporządkowaliśmy nasze działania

Terenem działań uczyniliśmy własną szkołę – Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu, gdyż spora część naszych uczniów pochodzi z okolicznych wsi: Chełmu, Poręby Górnej, Zasępca, Suchej, Łobzowa, Poręby Dzierżnej, Jeżówki, Bożej Woli, Chliny, Piasków. Założyliśmy, że przez uczniów dotrzemy do ich rodziców i wiejskiej społeczności lokalnej.

Na początek poddaliśmy 60 uczniów ankietowaniu na realizowany przez nas temat. Wyniki ankiet posłużyły nam jako punkt wyjścia do dalszych działań - mogliśmy
je zaplanować. Dostrzegliśmy jakie są braki w wiedzy uczniów. Najsłabszy wynik ankiety,
to odpowiedzi na pytania: jakie zagrożenia wynikają z wypalania łąk i czy wypalanie łąk
jest dozwolone. Zdaliśmy sobie sprawę, że wśród mieszkańców wsi proceder wypalania traw jest powszechny i co najgorsze - uważany za słuszny. Postanowiliśmy zmienić ten fałszywy, szkodliwy i niebezpieczny pogląd.

W ramach „Szkolnych Dni Świadomości. Pożary w lasach” (02 – 04.04.2012) zaprosiliśmy do szkoły dowódcę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Straży Pożarnej w Wolbromiu, p. Ireneusza Wolnego.

W szkoleniu uczestniczyło ok. 100 uczniów i kilku nauczycieli. Podczas spotkania mogliśmy dowiedzieć się m. in. jakie jest znaczenie ekosystemów leśnych dla ludzi, co to jest pożar, jakie są przyczyny jego powstawania, jak zapobiegać, jak reagować w przypadku zauważenia pożaru, w jaki sposób dokonać zgłoszenia, jak gasić pożar. Szczególnie wiele miejsca poświęcono na wyjaśnienie zagadnień związanych z wypalaniem traw i bezpiecznym zachowaniem w lasach oraz w ich okolicy. Wielu uczniów zainteresowanych było także tym, jak można zostać strażakiem. Uczniom i nauczycielom rozdaliśmy ulotki, książeczki, płyty z filmami: „Groźny czerwony kur”, „Bezpieczniej cieszmy się lasem”, wspierające naszą akcję.

Po odbytym szkoleniu ponownie sprawdziliśmy wiedzę uczniów. Przygotowaliśmy kolejną ankietę - uzupełnioną o zagadnienia, które były przedmiotem szkolenia. Odnotowaliśmy dużo lepsze wyniki ankiet po odbytym szkoleniu niż przed jego przeprowadzeniem.

Kolejnym punktem działań było zorganizowanie konkursu:
- plastycznego - na logo naszej szkolnej akcji,
- fotograficznego pt.: „Oblicza naszych lasów”,
- literackiego - na hasło szkolnej kampanii.
 

Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny, wpłynęło 65 prac projektowych. Bardzo wiele z nich zasługiwało na wyróżnienie, wybór więc był bardzo trudny. Ostatecznie przyznano 2 miejsca pierwsze, 3 miejsca drugie, 2 miejsca trzecie i 6 wyróżnień. W kategorii na fotografię wpłynęły 3 prace i przyznano 1 miejsce pierwsze, 1 drugie i wyróżnienie. W konkursie na hasło kampanii wpłynęło 5 propozycji, ale żadna z nich nie znalazła uznania komisji konkursowej. Wszyscy zostali nagrodzeni dyplomami naszej kampanii oraz drobnymi upominkami. Najlepsze prace zaprezentowanie na szkolnej wystawie.

W ramach kółka plastycznego, chcąc uczcić obchody Dnia Leśnika i Drzewiarza, przygotowaliśmy prezentację multimedialną pt: „Płoną góry, płoną lasy… – las, ogień, przyroda, pejzaż jako temat w muzyce, literaturze i sztukach wizualnych”. Przedstawiliśmy w niej dzieła artystów od prehistorii, aż po współczesność. Szczególne zainteresowanie wzbudziły malowidła w prehistorycznych jaskiniach Lascaux i Altamirze, dzieła impresjonistów i fowistów, mistrzów malarstwa holenderskiego, a także L. Wyczółkowskiego i E. Maneta. Analizowaliśmy fragmenty (opisy przyrody) w „Panu Tadeuszu” A. Mickiewicza, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Balladach i romansach” A. Mickiewicza, „Fraszkach” J. Kochanowskiego. Przypomnieliśmy piosenki harcerskie i obozowe. Uświadomiliśmy sobie jak często artyści przedstawiają las i pejzaż w swoich dziełach oraz to jak ujęcie to zmieniało się na przestrzeni wieków.

Od 2 do 13 kwietnia prowadziliśmy jednoczesne działania promocyjne i uświadamiające uczniów, nauczycieli, rodziców oraz społeczeństwo, zwłaszcza okolicznych wsi o znaczeniu ekosystemów leśnych, przyczynach i skutkach pożarów w lasach, a zwłaszcza o sposobach zapobiegania tym zgubnym procesom. Umieściliśmy artykuł o realizowanym przez nas projekcie w szkolnej gazetce „Gimcio” – nr 39 oraz na stronie internetowej szkoły. Zamieściliśmy pod nim linki do filmów edukacyjnych: „Groźny czerwony kur” i „Bezpieczniej cieszmy się lasem” oraz do zrealizowanego przez nas spotu: „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”. Rozdawaliśmy ulotki, książeczki i filmy, zarówno uczniom, nauczycielom, jak i pasażerom szkolnych autobusów, przechodniom, mieszkańcom pobliskich wsi. Wieszaliśmy plakaty promujące akcję w Wolbromiu i okolicznych wioskach. Podczas dnia targowego przez radiowęzeł wygłaszany był komunikat dotyczący zasad, dzięki którym zapobiegamy powstawaniu pożarów oraz o szkodliwości wypalania traw.

Niejednokrotnie prowadziliśmy interesujące dyskusje z mieszkańcami gminy, którzy odnosili się do naszych działań ze zrozumieniem i sympatią. Zauważali oni, że podobne akcje są bardzo potrzebne, gdyż choćby wypalanie traw czy wyrzucanie śmieci do lasu jest nadal plagą w naszych okolicach.

Wszystko to, co udało nam się zrealizować w ramach zadania projektowego przedstawiliśmy naszym koleżankom i kolegom w formie prezentacji multimedialnej.

Poprzez naszą akcję chcieliśmy uświadomić jak największej liczbie osób, jak ważne i potrzebne są nam lasy, że wszyscy powinniśmy o nie dbać i strzec je przed pożarami. Uważamy, że nasza misja powiodła się. Bardzo cieszymy się z naszego sukcesu i z tego, że nasz wysiłek został doceniony. Jednakże przede wszystkim mamy nadzieję, że tak, jak „kropla drąży skałę”, tak nam udało się pozostawić w ludzkiej świadomości jakiś ślad…

 

Sylwia Wójcik, Marika Skalska

DSCN0061-(Kopiowanie).JPG

Oceń nasze strony

Aktualna ocena: 5 (Ocen: 1)

Wydarzenia

Kategoria

Dodaj wydarzenie

Dyżurna apteka

TwojApteka

Wolbrom, ul. 1-go Maja 39

32-340 Wolbrom

tel. 326422123

Newsletter

Newsletter

Aby otrzymywać najnowsze aktualności, wpisz poniżej swój adres e-mail:Losowy film

DK wolbrom
Warta
Smak na produkt sds LGD Azpexim E-System Marcin Ficek Dobre słowa WFOS Kraków act aa
Wolbrom.pl na Facebooku